מהי חרדת נהיגה?

יכולת הנהיגה שלנו היא אחד מהאמצעים הכי חשובים שיש לנו בחיי היום יום לחופש ועצמאות. אולם עם הפיכת רכבנו הפרטי לאמצעי כל כך מרכזי בחיינו, הופיעה בחברתנו גם חרדת הנהיגה, לחלקנו נהיגה היא יכולת בסיסית וכמעט אוטומטית, אך ישנם בנינו אנשים שאפילו עצם הרעיון של נהיגה ברכב, מאיץ להם את הדופק וגורם להתקף חרדה משתק.

6-10 אחוז ממחזיקי רשיון הנהיגה בישראל סובלים מחרדת נהיגה כה עמוקה עד שהיא משתקת אותם מלנהוג.

חרדת נהיגה מתחלקת לשלוש קבוצות עיקריות:

חרדת נהיגה קלה

חרדת נהיגה הנובעת מהתקף חרדה

נזק נפשי הנגרם לאחר חשיפה לתאונת דרכים (פוסט טראומה).

אחוז לא מבוטל מהנהגים בישראל מפחדים לנהוג בכבישי ישראל חלקם סובלים מחרדת נהיגה קלה, כזו שהתפתחה בד”כ אצל אנשים שעברו בהצלחה את מבחן הנהיגה (טסט) קיבלו את רשיון הנהיגה הנחשק, אך שעלו לבדם על הכביש גילו שקיים פער עצום בין מה שלמדו בשיעורי הנהיגה, כשישב לצדם מורה מוסמך לנהיגה שביכולתו לבלום את הרכב בכל רגע נתון, לבין הרגע בו מצאו עצמם לבד בג’ונגל המכונה כבישי ישראל, כשכל אחריות הנהיגה מוטלת על כתפיהם.

רוב הסובלים מחרדת נהיגה קלה לא מעלים על דעתם שבעצם קיים עבורם פתרון פשוט וקל בהרבה ממה שהם חושבים.

חרדת נהיגה קלה

כפי שציינתי מצאת את עצמך לבד על הכביש וגם כאשר נסית לצרף אליך מישהו/י שיחלוק אתך את פחדי הנהיגה, התאכזבת לגלות שזה לא ממש עזר ובמקרים מסוימים אף הגביר את הפחד מנהיגה. אחרי מספר נסיונות להתגבר על חרדת הנהיגה או אפילו על התקפי החרדה שתקפו חלק מכם, אט אט התייאשת מהחלום המתוק של ניידות ועצמאות בכבישי ישראל…

עברו להן שנים רבות בהן נאלצת להיות תלוי/ה בתחבורה ציבורית וחסדיהם של אחרים ואף התרגלת לזה… אך פתאום מצאת את עצמך משנה את מעמדך או את מצבך האישי או הגיאוגרפי כגון יציאה מהקן של ההורים, זוגיות, ילדים, מעבר אל מחוץ לעיר בה הכול היה קרוב ונגיש ולא היה צורך להחזיק ברכב או חלילה חלק מכם שחוו גירושים שמעבר לכאב והקושי פתאום מצאת את עצמך כמה לעצמאות.

כשהרגשת שהנך חייב לעשות מעשה, שלפת מהמרתף את רשיון הנהיגה שהקפדת לחדש מפעם לפעם בשנים האחרונות והחלטת לקפוץ למים, אך בגלל שעבר זמן רב מאז שנהגת בפעם האחרונה הרגשת לא מיומן/ת מספיק, חלקכם פשוט נכנסו לרכב והחלו לנהוג וחלקכם חיפשו מורה לנהיגה כדי לעשות שיעור או שניים לפני…

בשני המקרים הרגשת שמעבר לאבק והחלודה שהצטברו ישנו גם פחד המשתק אותך בכל פעם מחדש.

אחרי שנבין שהפחד הוא המכשול המרכזי שיהיה עלינו להסיר מדרכינו ולאו דווקא חוסר הידע והחלודה שהצטברה, נתקדם אל עבר הפתרון.

חרדת נהיגה הנובעת מהתקף חרדה

לכל אחד מאתנו יש סיכוי מתישהו בחייו לחוות התקף חרדה, אין לזה ממש הסבר או יכולת לנבא למי מאתנו סיכוי גבוה יותר או מתי ולמה זה יכול לקרות, אך זה יכול לתפוס אותנו בקניון, ברכבת, במעלית, בשוק הומה אדם או פשוט בזמן נהיגה. כאשר התקף חרדה מתרחש אנו עלולים להרגיש: מחנק, דפיקות לב חזקות מאד, כאבים בחזה, סחרחורות חזקות רוב האנשים שחוו התקף חרדה מדווחים על תחושות דומות מאוד להתקף לב! במקרים רבים גם מפונים בבהלה לבית חולים ורק לאחר שבמיון שוללים התקף לב, מסתבר שהיה זה התקף חרדה.

במקרים רבים אדם שחווה התקף חרדה במקום מסויים, לצורך העניין בזמן נהיגה, באופן כמעט בלתי נמנע יקשר זאת לפעולת הנהיגה או לסביבת הרכב וכך בעצם נוצרת לה חרדת נהיגה, למרות שבאותה מידה התקף זה יכול היה לתפוס אותו בכל מקום אחר…

נזק נפשי הנגרם לאחר חשיפה לתאונת דרכים (פוסט טראומה).

הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) היא מתחום הפרעות החרדה, המתפתחות בעקבות חוויית אירוע קשה מאוד, מבחינה נפשית או גופנית ונפשית כאחד (לדוגמה, בעקבות צפייה בתאונת דרכים).

הלוקים בהפרעה מגיבים לרוב, לחוויה זו, בתחושות של פחד, חוסר אונים וקושי רב לחזור לתפקד במקומות בהם לא היה כלל קושי בעבר. הגדרת האירוע הטראומטי אינה נוקשה, ישנם שילקו בהפרעה אחרי תאונת דרכים קלה, וישנם שיפתחו אותה לאחר חשיפה למראות/חוויות קשים יותר.

ניתן לרפא אנשים שחוו חוויה טראומטית, סביר להניח שלא תרגישו כאילו היא לא קרתה מעולם, אבל ההשפעות המשבשות את חייך הן לחלוטין ברות טיפול.

ישנן גישות טיפול רבות עבור נזק נפשי הנגרם לאחר חשיפה לתאונת דרכים. מרבית המומחים בתחום מסכימים שטיפול הכרני (קוגניטיבי) התנהגותי, הינו כלי חשוב ויעיל להתמודדות והחלמה, תרופות יכולות לעזור בצמצום חלק מהסימפטומים, ובמתן האפשרות לתהליך הטיפול להיות יעיל יותר.

בסופו של עניין הדרך היעילה ביותר להתגבר על פחד היא פשוט להתמודד איתו.

מה עלי לעשות אם אצלי הפחד העיקרי הוא לקפוץ למים ולנסות בכלל לעלות על ההגה?

שלב ראשון של טיפול הכרני התנהגותי הינו לשנות את המחשבות האוטומטיות השליליות כגון: אף פעם לא אצליח לנהוג, יש אנשים שלא צריכים לנהוג, איך כולם עושים את זה בכזאת קלות? אולי פשוט אין לי את זה… זו משימה בלתי אפשרית, מחשבות אלו מחלחלות לאט לאט וגורמת לך לפתח אמונות יסוד שליליות שאין להן כל אחיזה במציאות, אך מבלי לשים לב משפיעות השפעה מכרעת על ההתנהגות.

לאחר שתצליח/י ליצר בחדר הטיפולים מחשבות חלופיות חיוביות יהיה זה הזמן לקפוץ אל המים ולעבור לשלב החשיפה בו בצורה הדרגתית יהיה עליך להתמודד במקומות שקשה לך.

קראו על אפשרויות הטיפול בחרדת נהיגה..